pandora perlen buy runescape money tiffany pendants hollister hoodies ghd osterreich mbt kengat links of london jewelry thomas sabo charms levis dritto pandora armband
 
 
Почетна | За нас Патници | Деловна заедница | Контакт | Мапа на сајтот
Пребарување:
  Актуелно
СТОП ЗА ФАЛСИФИКУВАНИТЕ ПРОИЗВОДИ КУПУВАЈТЕ ОРИГИНАЛИ
ГОДИШЕН ИЗВЕШТАЈ 2016
ЈАВЕН ПОВИК Бр. 2/17
Одлука за усогласување и менување на царинската тарифа за 2017 година
Корелациони табели
ИЗМЕНА НА ОБРАСЦИ ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ ОПШТА ГАРАНЦИЈА
ИЗВЕСТУВАЊЕ- ПРОМЕНЕТ ОБРАЗЕЦ ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ БАРАЊЕ ЗА ПОТВРДА ЗА ЦЕНТРАЛЕН РЕГИСТАР
ИНФОРМАТИВАН БРОШУРА ЗА ПАТНИЦИ
ПРИЈАВЕТЕ ПАРИ
ГОДИШЕН ИЗВЕШТАЈ 2015
НЕ ЗА НЕЛЕГАЛНИ АЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ
ВОДИЧ ЗА ЦАРИНЕЊЕ НА СТОКИ 2017

Водич за царинење на стоки 2017.xls

Водич за царинење на стоки 2017.doc

Водич за царинење на стоки 2017.csv

ИЗВЕШТАЈ ЗА РАБОТАТА НА ЦАРИНСКАТА УПРАВА ЗА ТРЕТ КВАРТАЛ 2015 ГОДИНА
СООПШТЕНИЕ за начинот на постапување со погрешните уплати на евидентната сметка 845-00960 на ЦУ
ЛИСТА НА ПРАШАЊА ЗА СТРУЧНИОТ ДЕЛ ОД ИСПИТОТ ЗА ЦАРИНСКИ СЛУЖБЕНИЦИ
ОДЛУКА ЗА РАСПОРЕДУВАЊЕ НА СТОКИТЕ НА ФОРМИ НА ИЗВОЗ И УВОЗ
ОВЛАСТЕНИ ПЕЧАТНИЦИ ЗА ПЕЧАТЕЊЕ И ДИСТРИБУЦИЈА НА ЕУР ОБРАСЦИ
ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА - НА ШТО ТРЕБА ДА СЕ ВНИМАВА ПРИ УВОЗ НА УПОТРЕБУВАНИ ВОЗИЛА!
БРОЈ НА УВЕЗЕНИ ВОЗИЛА

Вести
ЗАПЛЕНЕТИ ЦИГАРИ, МАРИХУАНА, ВОЗИЛО СО БУНКЕР, ОБЛЕКА И ДРУГО
 
 


Скопје, 27.02.2017 г.

Во текот на минатата недела, царинските службеници спречија повеќе обиди за шверц на разна стока, при што привремено се задржани  цигари, возило со бункер, моторцикл, марихуана, автоделови, облека и очила.
Задржани се следните производи:

Цигари
- 86 штеки цигари Marlboro, PRESTIGE,  WINSSTON, PALL MALL, MONTE KARLO и RODEO BLU со македонски акцизни маркички, откриени на скопскиот аеродром Александар Велики, при контрола на куферите на тројца македонски државјани кои имале намера да отпатуваат со лет за Лондон. При контролата извршена со помош на рендген уред, во куферот на едниот патник биле пронајдени 33 штеки, кај вториот патник биле пронајдени 30 штеки а кај третиот патник 23 штеки цигари. Непријавените цигари се привремено задржани, а против патниците се поведени прекршочни постапки.

Моторни возила и делови за товарни возила
- 1 патничко возило, марка BMW X5, со специјално конструиран бункер, откриено од страна на мобилните царински тимови. На 25.02.2017 година, во утринските часови, на граничниот премин Табановце автопат, за излез од државата се пријавил албански автомобил, управуван од албански државјанин, кој бил селектиран за преглед, при што искористено било и царинско куче. При прегледот биле забележани свежи траги од преправки кај праговите на возилото, по што била откриена вратичка зацврстена со штрафови за шасијата. Откако била одштрафена вратичката, биле откриени специјално конструирани бункери што може да се користат за криумчарење разна стока.

Против возачот е поднесено барање за поведување прекршочна постапка.
- 1 употребуван моторцикл, 1 компресор за воздух и 1 сушач за воздух за товарни возила, откриени во два одвоени случаи на граничниот премин Табановце автопат.
Во првиот случај, при контрола на македонско патничко комбе, управувано од македонски државјанин, пријавено за влез во државата, во багажниот простор на возилото бил пронајден 1 употребуван моторцикл, марка YAMAHA, во расклопена состојба.

Во вториот случај, при контрола на македонски автомобил, управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата, во багажниот простор на возилото биле пронајдени 1 компресор за воздух и 1 сушач за воздух, марка STRALIS, за товарни возила.

Во двата случаи непријавените производи се привремено задржани, а против прекршителите ќе бидат поведени соодветни постапки.

Облека и очила
- 55 пара работни панталони, откриени при контрола на стока од испраќач од Германија наменета за увозник од Скопје, пријавена за привремен увоз заради поправка во царинската испостава Штип. Непријавените производи се привремено задржани, а против увозникот е поведена прекршочна постапка.
- 35 парчиња женска облека (панталони, маици, блузи, тренерки и наметка), откриени при контрола на македонски камион, управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата на граничниот премин Дојран. Непријавените производи, пронајдени во горниот кревет, во кабината на возилото, се привремено задржани, а против возачот ќе биде поведена соодветна постапка.

- 100 пара очила со диоптер и футроли, откриени на скопскиот аеродром Александар Велики, при контрола на багажот  на шведски државјанин, кој допатувал со  лет од Гетеборг. Непријавените очила се привремено задржани, а против патникот е поведена прекршочна постапка.

Марихуана
Царинските службеници од граничниот премин Богородица спречија обид за криумчарење на 3 грама марихуана.  На 24.02.2017 година, во претпладневните часови, за излез од државата се пријавило празно унгарско товарно комбе, управувано од унгарски државјанин, со кое патувале ушта двајца сопатници. При извршената контрола, во ранец со лични работи на возачот, сместен зад возачкото седиште, била пронајдена футрола за очила во која биле откриени 3 лулиња и 3 мали кесички со непозната растителна материја со маса од околу 3 грама, за која возачот изјавил дека е марихуана и дека ја набавил во Унгарија за своја лична употреба. Дрогата и лицето се предадени на Министерството за внатрешни работи за понатамошна постапка.


Назад 

Креиран од Admin на 27.02.2017
MK | EN | SQ

 
 
 
 


ИСПИТ ЗА ЛИЦЕНЦИРАН ЗАСТАПНИК -СЛЕДЕЊЕ ВО ЖИВО

 

ПРИЈАВЕТЕ КОРУПЦИЈА ВО ЦАРИНСКАТА УПРАВА

 

АНКЕТА ЗА КОРУПЦИЈА


 e-Carina
НОВ КОМПЈУТЕРИЗИРАН ТРАНЗИТЕН СИСТЕМ-NCTS
СИСТЕМ ЗА ОБРАБОТКА НА ДЕКЛАРАЦИИ И АКЦИЗНИ ДОКУМЕНТИ-СОЦДАД
ИНТЕГРИРАНА ТАРИФНА ОКОЛИНА (ИТО)

   

ЈАВЕН ПОВИК ЗА ДОСТАВУВАЊЕ НА ЕОРИ БРОЈ

 

Е-ТРГОВИЈА

 

ПРОМОТИВЕН СПОТ ЗА КАПАЊАТА ЗА УСНО ПРИЈАВУВАЊЕ НА СТОКА

АНКЕТА ЗА БИЗНИС ЗАЕДНИЦАТА

КОЛКУ СТЕ ЗАДОВОЛНИ ОД ЦАРИНСКИТЕ ЗАСТАПНИЦИ?

БЕЗГОТОВИНСКОТО ПЛАЌАЊЕ НА ЦАРИНСКИТЕ ДАВАЧКИ

 


 Новини
ГОДИШЕН ИЗВЕШТАЈ 2016
повеќе ...
ГОДИШЕН ИЗВЕШТАЈ 2015
повеќе ...
ИЗВЕШТАЈ ЦУРМ ТРЕТ КВАРТАЛ 2015
повеќе ...

    
 

 


 

 Линкови

 
 

 Сервиси

Supported by
Моментално посетители: 69
Вкупно посетители: 10206483

 
Почетна | За нас | Патници | Деловна заедница | Контакт | Мапа на сајтот
©2004 Царинска Управа на Република Македонија